Bölgesel İncelme

BÖLGESEL İNCELME

En başta söylenmesi gereken, temelde bir kilo azaltma yöntemi olmadığıdır. Vücudun belli bölgelerinde birikmiş olan yağların azaltılması amacıyla kullanılan yöntemlere verilen genel isimdir.

Her bireyin farklı bir vücut yapısı vardır. Genetik, iç ve dış faktörleride eklediğimizi düşünürşek, yıllar içinde pek çok kişide bu tarz yağlanma başlar ve bu yağlanma vücudumuzda eşit olarak dağılmaz. Belli başlı bölgelerde daha çok birikir.

Spor ve egzersiz bu biriken fazlalıklardan kurtulmak adına her zaman yeterli olmayabilir.

Bölgesel incelme yöntemlerinin tümü aslında o bölgedeki yağ hücrelerinin büzüştürülerek, parçalanarak yada eritilerek ilgili bölgeden uzaklaştırılması esasına dayanır. bu işlemlerden herhangi biri uygulandıktan sonra paralelinde yapılan spor ve egzersiz çalışmaları, parçalanmış yağ hücrelerinin ilgili bölgelerden atılmasını kolaylaştırdıkları için mutlaka önerilir.

Bölgesel incelme yöntemleri temel olarak iki başlık altında toplanmaktadır.

İnvaziv (Cerrahi Yöntemler)

Non-İnvaziv (Cerrahi olmayan yöntemler)

Merkezimizde Soğuk Lipoliz başta olmak üzere Kavitasyon, Radyofrekans, Elektro Terapi, G5 Masajı, Lenf Drenaj, Lipolazer gibi Non-İnvaziv yöntemler uygulanmaktadır.

SOĞUK LİPOLİZ

Yağ hücrelerini dondurarak işlevsiz hale getirip onların yok olmasını sağlayan kontrollü ve bölgesel bir cilt soğutma yöntemidir. Aslında yağ hücrelerinin soğuğa maruz kaldığı zaman dermatolojide “soğuk kaynaklı panikülit” olarak da ifade edilen programlanmış hücre ölümüne (apoptoz) girdikleri yaygın bilinen bir gerçektir.

Soğuk lipoliz tedavisi vücudun göbek, yan bölge, sezeryan doğum sonrasında oluşan alt karın, sırt, basen, bacak gibi bölgelerinde oluşan yağ birikimlerinin %30 ile %50 oranında kalıcı olarak azalmasını sağlayan bir tedavidir. Her yaştan erkek ve kadınlara uygulanabilen, özellikle yoğun tempolu iş ve özel yaşamlarından ödün vermek istemeyen kişilerin tercih ettiği ağrısız, acısız, zahmetsiz ve sadece bir seanslık bir işlemdir.

Bu yöntem, yoğun ve kalıcı lokal yağ depolanmalarını azaltarak vücudu şekillendiren liposuction gibi çok agresif geleneksel tedavi yöntemlerinden çekinen kişiler için iyi bir alternatiftir Uygulanan bölgedeki tüm yağ hücreleri belli derecedeki soğuğa aynı tepkiyi vererek kristalize olurlar. Böylece uygulama yapılan bölgedeki tüm yağ hücreleri apopitoza uğrayacağı için vücut siluetinde düzenli ve orantılı bir incelme görülür. Bu sayede vücudun belli bölgelerinde çökmeler olmaz.

LİPO LAZER

Lipo Lazer teknolojisinde; diode lazer ışınları, yağ hücrelerine odaklanıp nüfuz ederek hücre zarının kırılmasını ve hücrelerden yağın serbest kalmasını sağlamaktadır. hem erkek hem de kadınlarda sadece birkaç uygulama sonrasında bile, bel çevresindeki yağlanmalar, abdominal yağlanmalar, çene altındaki sarkmalar, sırtta meydana gelen yükseklikler gibi zor bölgelerdeki sorunların giderildiği tespit edilmiştir.

Lipo Lazer düşük seviye lazer enerjisi yayar, yağ hücrelerinin zarları, hücre içi yağı serbest bırakmak üzere dağılırlar. bu da hücrenin yuvarlak şeklini kaybetmesine neden olur ve hücre zarının geçirgenliği arttırır. Bu durum cilt, kan damaları ve periferal sinirlere zarar vermez. Dağılmış hücre zarından dokulararası boşluğa trigliserid salınır. Vücudun herhangi bir başka ters etkili fizyolojik durumu olmadığı sürece doğal metabolik fonksiyonu dahilinde, trigliserid yavaş yavaş vücutta hareket eder ve vücudun enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu hareket mekanizması " yağların sıvılaşması" değildir. bu daha çok hücrenin dağılmasından öte, ani boşalması anlamında gelir. Sistemin ürettiği diode lazer ışınları yağ hücrelerinin içine odaklanmaktadır. bu şekilde eritilen yağ vücudun normal yollar ile atabileceği forma getirilir.

Lipo Lazer Uygulanabilecek Bölgeler:

Bel, bacak, kalça, baldır, yüz, ense ve gıdık. Ağrısızdır.

Non-invaziv (sistemin ürettiği lazer ışınları hissedilmez, rahat ve hızlı bir tedavidir.

G5 MASAJI

Selülit ve masaj tedavilerinde kullanılan 7 aparatlı profesyonel bir masaj cihazıdır. temel görevleri kan dolaşımına yardımcı olmak, metabolizmanın çalışmasını hızlandırmak ve kas gerginliğini azaltmaktır. Titreşim (vibrasyon) yöntemiyle çalışan G5, vücuttaki dolaşımın hızlanmasıyla katılaşmış yağları serbest radikallere çevirerek, vücuttan idrar yoluyla atılmasını sağlar.

Zayıflama ve selülitlerin tedavisine bu fonksiyonlarıyla yardımcı olan G5, tedavi ve zayıflamada hem kombin olarak hem de lokal ve total olarak kullanılabilen bir cihazdır.

Fazla yağların ve selülitlerin bulunduğu bölgelerin, oluşturduğu hızlı vibrasyonlar ve iterek sıkıştırma yöntemiyle yakılmasını sağlayan G5, zayıflama ürünlerinin de kullanılmasıyla beraber gözle görülür ciddi bir etki yaratır.Bunların dışında G5’in gergin bölgeleri ve spazmları yatıştırıcı, ödemlerin ve yorgunluk sonrası kaslarda biriken laktik asitin atılmasında yardımcı olan etkileri de vardır. Kan dolaşımını ritmik masaj özelliğiyle hızlandırırken, ciltte yaşlanma çizgilerinin azalmasına ve cildin esnekleşmesine yardımcı olur.

G5 uygulamasına el masajının etkisi çok hızlı bir şekilde sağlanır, üstelik cihaz tarafından uygulanan güçlü ve ritmik titreşimler, yarattığı ekstra etki sayesinde kasları güçlendirerek, kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Kas ağrıları olanlar içinse fizyoterapi etkisi gibi bir alternatif bir çözüm sağlar. Vücudu ve ruhu dinlendirirken, stresten arınmaya yardımcı olur, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırır.

Özellikle sıkılaşma ve selülitten kurtulmada G5 bilinen en etkili yöntemlerden biridir.

Vücudun tüm bölgelerinde uygulanabilen masaj, özellikle kalça, üst bacak, kol ve popo bölgelerinde, selülitten kurtulmada çok daha etkili olarak kullanılmaktadır. Sıradan bir el masajına oranla 10 kat daha güçlü bir masaj etkisi sağladığından, etkisi son derece fazladır. Masaj sürecinde kullanılan aroma terapi yağlar da bu etkinin güçlenmesine yardımcı olur. G5®’in farklı bölgelere uygulanmak üzere, her cilt tipine uygun ayrı başlıkları bulunmaktadır.

Uygulama Alanları

Selülit tedavisinde

Bölgesel zayıflama masajında

Fazla yağların yakılmasında

Cilt sıkılaştırmada

Cildin esnekliğini sağlamada

Bölgesel dolaşımda

G5 Masajı Nasıl Yapılır?

G5 masajı, konusunda ve bölgesel zayıflamada uzman kişiler tarafından kişilerin vücut özelliklerine göre 20’şer dakikalık 5 ila 10 seans olarak yapılır. Uygulamayı yapan uzmanlar, masaj yapılacak bölgeye cihazla titreşim verir ve kuvvetli itme uygular. Bu titreşim ve itme kuvveti yağların yakılmasını sağlar. Uygulama sonunda zayıflama, toparlama ve selülit problemleri tedavi edilir.

G5 masajı; problemlerin fazlalığına göre, kişiyi daha kısa sürede mutlu etmek için diğer zayıflama ve sıkılaştırma cihazları ile destek yapılarak da uygulanabilir. Merkezimizdeki Quantum ve Powerplate cihazları bu konuda mükemmel bir destek sağlamaktadır.

KAVİTASYON

Estetik tedavilerde kullanılan kavitasyon sistemi yağ hücrelerini patlatmak suretiyle yok edilmesini amaçlayan bir bölgesel zayıflama tekniğidir.

Yağ hücrelerinin arasında interstital sıvı bulunur. Kavitasyon interstital sıvı içerisinde mikro boyutta vakum baloncukları yaratır. Bu baloncuklar kavitasyon basıncının etkisiyle şişerler ve büzülerek kapanırlar. Bu büzülerek kapanma esnasında ortaya büyük bir basınç ve ısı etkisi çıkar. Bu etki, hücre membranlarında hasara yol açar ve yağ hücrelerinin içerisindeki trigliserid ve yağ asitlerinin interstital sıvı içerisine boşalmasıyla sonuçlanır. Açığa çıkan bu yağlar lenf dolaşımı sayesinde karaciğere taşınırlar ve karaciğerde yakılarak yok edilirler.

RADYOFREKANS

Radyofrekans dalgaları vücuttaki su molekülleri ile iyonlarını harekete geçirir. Bunların hareketlenmesine bağlı olarak enerji açığa çıkar ve bölge ısınır.

Buradaki hedef tedavi edilen bölgenin ısısının 41-43 dereceye çıkartmaktır. (normalde vücut ısısı 36-37 derecedir). Cilt ısısı bu noktaya geldiğinde, cilt altı bölgedeki ısı 50-55 dereceye tekabül eder. Bu ısı vücuda herhangi bir tahribat ya da zarar vermez.

Tedavi sırasında ısınan bölgede yağ hücrelerinin duvarları parçalanır, yağlar erimeye başlar. Eriyen yağlar dolaşımın artmasına bağlı olarak kan ve lenf yolu ile emilir ve vücuttan atılır.

Diğer bir etkisi; yaşlanmış ve yıpranmış kollajen doku parçalanır ve ölür. Bunların yerine vücut yeni kollajen üretimine başlar. Vücutta sıkılığı, gerginliği sağlayan dokuya bağ dokusu denir. Bu dokuyu oluşturan hücreler ise fibroblast hücreleridir.

Cilt yüzeyinde ilgili bölgelerde, cihaz başlıklarının sarmal hareketlerle yapıldığı düzenli uygulamada, cilt altına verdiği radyo dalgaları, ısıyla birlikte kollajenlerin yapılandırılmasını tetikleyen toparlama ve sıkılaşma işlemidir.

LENF DRENAJ

Lenf drenaj sistemi vücudumuzda biriken ödemlerin atılmasını sağlayan hücre ve dokulara besin taşıyan kısacası vücudumuzu yenileyen beyaz kan dolaşımına denir.

Lenf Drenaj;

• Hastalık sonrası vücutta oluşan ödemlerde,

• Selülitleri gidermede,

• Hamilelik sonrası oluşan varislerin giderilmesinde - destekleyici olarak ve nekehat dönemi sonrası,

• Vücutta biriken toksinlerin atılmasında,

tedavi edici ve destekleyici olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

ELEKTRO TERAPİ

Elektro Terapi, aletleri sorunlu bölgeye çeşitli pet veya değişik aparatlar yoluyla faradik elektrik akımları göndererek cilt ve cilt altı dokularda kasılmalar meydana getirmek ve bu sayede yağ depolanmasının bulunduğu alanda ki yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlamak amacını güden cihazlardır.

Elektro Terapinin amacı, kilo verimi ile boşalan yağ hücrelerinin ve bölgelerin sıkılaşmasını sağlamaktır.

Ayrıca kan dolaşımını ve hareketliliği hızlandırdığı için kireçlenme ve selülite karşı yardımcı etkileri olmaktadır. Uygulanan kişide incelme ile birlikte eklem ve bağ dokusunu destekler.

Elektro Terapi, aktif jimnastikte olduğu gibi kas artışı ve kilo artışı yapmaz, vücutta herhangi bir bozulma meydana getirmez. Etkileri kalıcı olan pasif jimnastik, uygulanan program bittikten sonra 6kg artışa kadar vücutta herhangi bir görüntü değişikliği olmasını engeller, diğer bir ifade ile vücutta kas artışına bağlı şekil bozukluğu yapmaz.